Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w roku 2013 zrealizowało dwa programy profilaktyczne obejmujące obszary z tematyki zdrowotnej i antyalkoholowej.
„Świat w butelce” – program realizowany
w okresie od: 20.05.2013r. do: 10.12.2013r
Zakładane cele realizowanego zadania zostały osiągnięte. W dużej mierze zadecydowała o tym zarówno postawa osób realizujących ten program, jak i uczestników oraz ich zaangażowanie.
Zaplanowane działania zostały tak dobrane, że umożliwiły dzieciom: • Pokazanie możliwości ciekawego i twórczego spędzania czasu wolnego. • Zagospodarowanie czasu wolnego dzieciom ze środowisk zagrożonych patologiami. • Kształtowanie wśród dzieci świadomości o szkodliwości nadużywania alkoholu. • Pokazanie jak radzić sobie z problemem alkoholowym bliskich osób.
Przebieg programu: 1. Promocja programu w środowisku lokalnym i na stronie internetowej. 2. Wodny świat – przeprowadzanie doświadczeń związanych z szukaniem wody w przyrodzie i w najbliższym otoczeniu (deszczówka, woda w kranie, woda w roślinach). Zawody w piciu szklanki wody na czas. Omówienie roli wody dla zdrowia i życia człowieka. 3. Jaki to smak? – wyciskanie soków z warzyw i owoców i określanie ich smaku tylko za pomocą zmysłu smaku lub węchu. 4. Aktualizacja strony internetowej. 5. Zajęcia edukacyjne w 4 grupach na temat zdrowego stylu życia. 6. „Trzeźwość okiem przedszkolaka” – konkurs plastyczny różnorodną techniką. 7. Rodzinny i zdrowy piknik kolorowy – gry i zabawy rodzinne (konkurs na najdłuższą skórkę jabłka, kto szybciej zje surową marchewkę. Zabawy i gry na Świerzym powietrzu. 8. Międzygrupowy Turniej wiedzy o zdrowym odżywianiu i życiu w trzeźwości. 9. .,,Mamo, tato wolę wodę” – wykonanie plakatów promujących trzeźwość. 10. Plastyczny konkurs rodzinny ,,Smaczne i zdrowe soki owocowe” – wykonanie butelki z etykietą – praca przestrzenna. Zorganizowano wystawę pokonkursową. 11. Zakończenie programu wspólnym wykonaniem ciasta owocowego. Umieszczenie przepisu na stronie internetowej. Sprawozdanie z realizowanego programu.
Poprzez udział w działaniach przewidzianych w programie ,,Świat w butelce” dzieci znają skutki picia alkoholu, wiedzą o jego szkodliwym wpływie na zdrowie oraz członków rodziny. Potrafią swój wolny czas spędzić aktywnie i twórczo (sport, spotkania z rówieśnikami, gry i zabawy zespołowe, czytanie książek). Wiedzą, gdzie szukać pomocy w sytuacji nadużywania alkoholu w domu rodzinnym. Często i chętnie uprawiają sport, zdrowo się odżywiają.
Program ten był adresowany do dzieci 5,6-letnich uczęszczających do Przedszkola Publicznego Nr 14 w Łomży oraz ich rodziców/opiekunów. Uczestniczyło w nim ok. 120 dzieci i ok. 60 osób dorosłych.
„Jestem zdrowym przedszkolakiem” program realizowany w okresie od : 10.05.2013r. do: 10.12.2013r.
Zakładane cele realizowanego zadania zostały osiągnięte. W dużej mierze zadecydowała o tym zarówno postawa osób realizujących ten program, jak i uczestników oraz ich zaangażowanie.
Zaplanowane działania zostały tak dobrane, że umożliwiły dzieciom: • kształtowanie czynnej postawy w zapobieganiu chorobom i pozytywnego stosunku do lekarza, w tym do stomatologa ( prelekcje, pokaz prawidłowego mycia zębów), • wyrobienie nawyków prozdrowotnych (systematyczne mycie zębów, zajęcia z nauczycielkami grup; przyrządzanie zdrowych potraw, zajęcia z gimnastyki korekcyjnej), • aktywne uczestnictwo dziecka w działaniach, które promują zdrowy styl życia ( festyn, zajęcia dydaktyczne, konkursy plastyczne, zajęcia z gimnastyki korekcyjnej).
Przebieg programu: 1. Akcja informacyjna o programie. Umieszczenie informacji na stronie internetowej. Wykonanie plakatów dot. programu i umieszczenie ich w holu przedszkola. 2. Festyn z udziałem dzieci, rodziców i społeczności lokalnej pod hasłem „Jesteśmy zdrowymi przedszkolakami”. Serwowanie zdrowych przekąsek, gry i zabawy sportowe z nagrodami dla całych rodzin, stoisko medyczne dla dorosłych (możliwość dokonywania podstawowych pomiarów) . Pokaz udzielania pierwszej pomocy. 3. Zajęcia dydaktyczne w grupach 4-6-latków nt. „Jak przedszkolak dba o zdrowie” 4. „Sport dla zdrowia” – wykonanie prac na konkurs plastyczny dowolną techniką. 5. Zajęcia dydaktyczno -praktyczne na temat higieny jamy ustnej odbyte w grupach 3-6 latków 6. Akcja „Zdrowy przedszkolak ma zdrowe ząbki”. Wyposażenie dzieci w zestawy do mycia zębów. Systematyczne mycie zębów po obiedzie w każdej grupie przedszkolnej pod opieką nauczycieli. 7. Prowadzenie systematycznych zajęć z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci z wadami postawy Zorganizowanie dwóch grup ćwiczeniowych gimnastyki korekcyjnej dla dzieci przedszkolnych.(2 razy w tygodniu) wg zatwierdzonego programu przez specjalistę od gimnastyki korekcyjnej. 8. Zajęcia dydaktyczne i zabawy w kącikach kuchennych Zajęcia związane z przygotowywaniem zdrowych potraw we wszystkich grupach wiekowych (zabawy dydaktyczne w kącikach kuchennych –w grupach młodszych; wykonywanie sałatek i kolorowych kanapek – w grupach starszych). 9. Konkurs plastyczny pod hasłem „dbajmy o zdrowie”. 10. Ewaluacja programu – sprawozdanie merytoryczne. Poprzez udział w tym programie dzieci potrafią dbać o własne zdrowie i żyć zdrowo zgodnie ze wskazówkami rodziców, nauczycieli i specjalistów. Dzieci potrafią dbać o zęby, wiedzą jak należy je czyścić i jakie mogą być skutki zaniedbania higieny jamy ustnej. Zajęcia ze specjalistą z gimnastyki korekcyjnej wyposażyły dzieci w wiedzę na temat wad postawy i zagrożeń z nich wynikających. Dzieci nauczyły się wykonywać podstawowe ćwiczenia korekcyjne dostosowane do swojej wady. Systematyczne ćwiczenia wpłynęły na to, że dzieci posiadają nawyki utrzymywania prawidłowej postawy w czasie stania, w chodzie, w biegu, w siadzie. Dzieci i ich rodzice znają różne formy aktywnego wypoczynku, rozumieją, że ruch na świeżym powietrzu to zdrowie. Unikają sytuacji mogących mieć negatywny wpływ na ich zdrowie.
Program ten był adresowany do wszystkich dzieci 4 -6 letnich uczęszczających do przedszkola – w sumie ok. 160 osób oraz pośrednio do rodziców dzieci.
Festyn zgromadził ok. 400 uczestników ( dzieci z przedszkola, rodzeństwo, rodzice, dziadkowie, okoliczni mieszkańcy).
W zajęciach plastycznych uczestniczyły dzieci 4-6-letnie czyli ok. 160 dzieci. W zajęciach korekcyjnych eliminujących wady postawy brały udział dzieci, których rodzice przedstawili zaświadczenia lekarskie o występowaniu wady postawy ( 16 osób).
Wszystkie dzieci uczestniczące w programie brały czynny udział w akcji mającej na celu dbanie o zęby. W konkursie podsumowującym program wzięło udział ok. 60 chętnych dzieci.
|