ROK 2012

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w roku 2012 zrealizowało dwa programy profilaktyczne obejmujące obszary z tematyki zdrowotnej i antyalkoholowej.

 

„Zdrowy przedszkolak”- program realizowany
w okresie od : 28.03.2012r.  do: 10.12.2012r.


Zakładane cele realizowanego zadania zostały osiągnięte. W dużej mierze zadecydowała o tym zarówno postawa osób realizujących ten program, jak i uczestników oraz ich zaangażowanie.

Zaplanowane działania zostały tak dobrane, że umożliwiły dzieciom:
- kształtowanie czynnej postawy w zapobieganiu chorobom i pozytywnego stosunku do lekarza w tym do stomatologa ( prelekcje, pokaz prawidłowego mycia zębów),
- wyrobienie nawyków prozdrowotnych (prelekcja z pracownikiem Sanepidu, systematyczne mycie zębów, zajęcia z nauczycielkami grup; przyrządzanie zdrowych potraw,  zajęcia z gimnastyki korekcyjnej),
- aktywne uczestnictwo dziecka w działaniach, które promują zdrowy styl życia ( festyn, prelekcje, zajęcia dydaktyczne, konkursy plastyczne, przedstawienie teatrzyku „Żyjemy zdrowo”  zajęcia z gimnastyki korekcyjnej).

Przebieg programu:
1.Akcja informacyjna o programie.
Umieszczenie informacji na stronie internetowej. Wykonanie plakatów dot. programu i umieszczenie ich w holu przedszkola.
2.„ Festyn z udziałem dzieci, rodziców i społeczności lokalnej pod hasłem „W zdrowym ciele – zdrowy duch”.  Serwowanie zdrowych przekąsek, gry i zabawy sportowe z nagrodami dla całych rodzin.  stoiska medycznego dla dorosłych (możliwość dokonywania podstawowych pomiarów) . Pokaz udzielania pierwszej pomocy.
3.Zajęcia plastyczne ,,Zdrowe dzieci piękny swiat
Wykonywanie prac z zastosowaniem różnych technik plastycznych na w/w temat w grupach 5,6-latków..
4. Prelekcja na temat „Co należy robić, aby mieć zdrowe zęby”. Pokaz prawidłowego mycia zębów. Rozdanie uczestnikom programu past, szczoteczek i kubeczków do mycia zębów.
5.Systematyczne mycie zębów – 5 razy w tygodniu pod opieką nauczycieli.
6.Prowadzenie systematycznych zajęć z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci z wadami postawy  Zorganizowanie dwóch grup ćwiczeniowych gimnastyki korekcyjnej dla dzieci  przedszkolnych.(2 razy w tygodniu) wg zatwierdzonego  programu przez specjalistę od gimnastyki korekcyjnej. Opracowanie i przekazanie rodzicom zestawu ćwiczeń domowych dla każdego dziecka. Pokaz rodzicom ćwiczeń korekcyjnych wykonywanych przez  dzieci..
7.„Spotkanie z Pracownikiem Sanepidu – prelekcja na temat: „Które  produkty są najlepsze dla naszego zdrowia, a których trzeba unikać?”
8. Zajęcia z nauczycielkami grup – przyrządzanie zdrowych potraw / wykonywanie sałatek i kolorowych kanapek/. Zabawy dydaktyczne w kącikach kuchennych.
9.Prezentacja teatrzyku pt. „Żyjemy zdrowo”
10. Konkurs plastyczny dla wszystkich uczestników podsumowujący program profilaktyczny „Dlaczego jesteśmy zdrowi  ”

Osiągnięte rezultaty


Poprzez udział w tym programie dzieci potrafią dbać o własne zdrowie i żyć zdrowo zgodnie ze wskazówkami rodziców, nauczycieli i specjalistów. Prelekcja połączona z prezentacją multimedialną i przedstawienie teatrzyku „Żyjemy zdrowo” wpłynęła na to, że dzieci zrozumiały potrzebę zdrowego i prawidłowego odżywiania się. Dzieci potrafią dbać o zęby, wiedzą jak należy je czyścić i jakie mogą być skutki zaniedbania higieny jamy ustnej. Zajęcia ze specjalistą z gimnastyki korekcyjnej  wyposażyły dzieci w wiedzę na temat wad postawy i zagrożeń z nich wynikających. Dzieci nauczyły się wykonywać podstawowe ćwiczenia korekcyjne dostosowane do swojej wady. Systematyczne ćwiczenia wpłynęły na to, że dzieci posiadają nawyki utrzymywania prawidłowej postawy w czasie stania, w chodzie, w biegu, w siadzie. Dzieci i ich rodzice znają różne formy aktywnego wypoczynku, rozumieją, że ruch na świeżym  powietrzu to zdrowie. Unikają sytuacji mogących mieć negatywny wpływ na ich zdrowie.

Program ten był adresowany do wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola – w sumie ok. 200 osób oraz pośrednio do rodziców dzieci.Festyn zgromadził ok. 400 uczestników ( dzieci z przedszkola, rodzeństwo, rodzice, dziadkowie, okoliczni mieszkańcy).W zajęciach plastycznych oraz w spotkaniu z pracownikiem Sanepidu uczestniczyły dzieci 5-6-letnie czyli ok. 120 dzieci.

W zajęciach korekcyjnych eliminujących wady postawy brały udział dzieci, których rodzice przedstawili zaświadczenia lekarskie o występowaniu wady postawy ( 24 dzieci w wieku 5-6 lat).

Wszystkie przedszkolaki brały czynny udział w akcji mającej na celu dbanie o zęby oraz w konkursie plastycznym podsumowującym program ( ok. 200 dzieci).



„Trzeźwym okiem przedszkolaka” – program realizowany
w okresie od : 25.04.2012r.  do: 10.12.2012r.



W ocenie osób realizujących zadanie, jak i osób w nim uczestniczących, a także rodziców  planowane cele realizowanego programu profilaktycznego dla dzieci 5 – 6 letnich ,,Trzeźwym okiem przedszkolaka” zostały osiągnięte. Świadczy o tym zainteresowanie rodziców programem. Duża ilość rodziców wraz z dziećmi wzięła udział w wiosennych zawodach sportowych, rodzinnym konkursie fotograficznym i konkursie plastycznym. Rodzice brali aktywny udział w pikniku rodzinnym, na którym proponowano liczne gry i zabawy rodzinne, konkurencje sportowe.

Udało się przeprowadzić quiz ,,Trzeźwym okiem” podczas którego sprawdzono wiedzę na temat alkoholu, uzależnień, zdrowego odżywiania i stylu życia. Zgodnie z założeniami programu rodzicom i dzieciom pokazano sposoby wspólnego, efektywnego spędzania czasu wolnego, promowano zdrowie i trzeźwość. O osiągnięciu celów zadecydowało również zaangażowanie osób realizujących ten program oraz współpraca z lokalnymi mediami w zakresie realizowanych zadań.

Przebieg działań
1.  Pierwsze wiosenne zawody sportowe pod hasłem ,,Kwiecień plecień ,bo przeplata trochę sportu, trochę lata”, Uczestnikami dzieci i ich rodzice. Przykładowe konkurencje: picie szklanki mleka na czas przez dziecko i rodzica/opiekuna, jedzenie surowej marchewki na czas, bieg z jabłkiem na głowie, szukanie ukrytych owoców na czas, tor przeszkód.
2.  Rodzinny konkurs fotograficzny pod hasłem: ,,W maju jak w raju” polegający na wykonaniu zdjęcia trzeźwym okiem ukazującego piękno otaczającego świat przyrody, ludzi, zwierząt, itp.
3.Piknik rodzinny – wystawa zdjęć z konkursu fotograficznego, wystawienie przez dzieci przedstawienia o kropelce wody, mającego na celu ukazanie pozytywnego wpływu picia wody, a negatywnego picia alkoholu.
4.  Aktualizacja strony internetowej.
5.  Konkurs rodzinny na wykonanie bukietu z warzyw lub owoców, prezentacja prac połączona z układanie przez dzieci krótkich rymowanek o zdrowym odżywianiu.
6.  Quiz ,,Trzeźwym okiem” dla dzieci biorących udział w programie. Sprawdzanie wiedzy na temat alkoholu, uzależnień, zdrowego odżywiania i stylu życia.
7.  ,,Alkostwor” – konkurs na wykonanie najbrzydszego stwora z butelki PET., prezentacja prac.

Zakończenie programu wspólnym robieniem sałatki owocowej/warzywnej i umieszczeniem przepisu na stronie www stowarzyszenia. Oglądanie prezentacji multimedialnej obrazującej całość projektu, wręczenie dyplomów za udział w programie ,,Trzeźwym okiem przedszkolaka”


Osiągnięte rezultaty


1. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia.
2. Znają szkodliwy wpływ alkoholu na zdrowie człowieka. Nabyły świadomość, że problem alkoholowy istnieje i może dotknąć każdego.
3. Znają alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego.
4. Program „wyzwolił” kreatywność, pomysłowość zarówno rodziców jak i dzieci.
5. Dzieci odczuwały radość i satysfakcję z wykonanych prac.
6. Wzbogacił rodziców w wiedzę w zakresie umiejętności wychowawczych.

Liczbowe określenie wykonanych działań
1.    Pierwsze wiosenne zawody sportowe pod hasłem ,,Kwiecień plecień ,bo przeplata trochę sportu, trochę lata”, Uczestnikami dzieci i ich rodzice. Przykładowe konkurencje: picie szklanki mleka na czas przez dziecko i rodzica/opiekuna, jedzenie surowej marchewki na czas, bieg z jabłkiem na głowie, szukanie ukrytych owoców na czas, tor przeszkód – 1 działanie
2.    Rodzinny konkurs fotograficzny pod hasłem: ,,W maju jak w raju” polegający na wykonaniu zdjęcia trzeźwym okiem ukazującego piękno otaczającego świat przyrody, ludzi, zwierząt, itp. – 1 działanie
3.    Piknik rodzinny – wystawa zdjęć z konkursu fotograficznego, wystawienie przez dzieci przedstawienia o kropelce wody, mającego na celu ukazanie pozytywnego wpływu picia wody, a negatywnego picia alkoholu. – 3 działania
4.    Aktualizacja strony internetowej.-1 działanie
5.    Konkurs rodzinny na wykonanie bukietu z warzyw lub owoców, prezentacja prac połączona z układanie przez dzieci krótkich rymowanek o zdrowym odżywianiu. – 4 działania
6.    Quiz ,,Trzeźwym okiem” dla dzieci biorących udział w programie. Sprawdzanie wiedzy na temat alkoholu, uzależnień, zdrowego odżywiania i stylu życia. – 1 działanie
7.    ,,Alkostwor” – konkurs na wykonanie najbrzydszego stwora z butelki PET., prezentacja prac. – 2 działania
8.    Zakończenie programu wspólnym robieniem sałatki owocowej/warzywnej i umieszczeniem przepisu na stronie www stowarzyszenia. Oglądanie prezentacji multimedialnej obrazującej całość projektu, wręczenie dyplomów za udział w programie ,,Trzeźwym okiem”. – 4 działania 180 osób, w tym 120 dzieci, 60 rodziców.

 
infoza.net